Slovník ajťáka #1

Slovník ajťáka..

Přiznejme si, že někdy je opravdu složité všem těm cizím výrazům porozumět. A proto jsme udělali první část slovníku ajťáka, ve kterém vám objasníme několik ajťáckých výrazů.

 

Ajťák

Ajťák je hovorový výraz pro pracovníka v IT (informační technologie) oboru. Jedná se o pracovníka, který se převážně zabývá správou a nastavením HW, SW, IT aplikací apod.  

 

Chemička

Stravovací zařízení, kam se Ajťáci chodí stravovat :-)

 

Hnízdo

Hnízdo je zatemněný kancl, kam Ajťák každý den chodí předstírat prácovní činnost

 

Hashtag 

(hešteg) je slovo nebo fráze označená znakem „#“ (tzv. mřížka, plůtek či hash). Význam slova označeného tímto symbolem je dnes chápán jako forma klíčového slova. Hashtagy lze přidat k libovolnému příspěvku na Facebooku nebo Instagramu, u něj se pak objeví ve formě klikatelného odkazu. Při poklepání na hashtag se zobrazí stream všech příspěvků, které daný hashtag obsahují. 

Takže například: #ajtakdodomu

 

Instagram 

Instagram je mobilní sociální síť pro sdílení fotografií a videí. Znakem instagramu je aplikování na pořízenou fotografii jeden z mnoha nabízených filtrů a následné připojení hashtagu. Aplikace nabízí sdílet také tzv. Stories, což jsou krátké úryvky obsahu které z vašeho profilu po určitém čase zmizí. Pomocí aplikace můžete také provádět živá vysílání.

 

Mallware

Mallware je označení pro škodlivé programy (software), které slouží k narušení počítačového systému. Malware je tedy druhem obtěžujícího nebo škodlivého softwaru, který má za cíl zajistit útočníkovi přístup do vašeho zařízení. Mezi druhy malwaru patří spyware, adware, phishing, viry, trojské koně, červy, rootkity, ransomware atd.